Koło Naukowe Historii Architektury i Urbanistyki | Rada Kół Naukowych Politechniki Poznańskiej

Koło Naukowe Historii Architektury i Urbanistyki

(KN HAiU)

Pełna nazwa

Koło Naukowe Historii Architektury i Urbanistyki

Skrót

KN HAiU

Typ

Koło Naukowe

Wydział

Wydział Architektury

Przewodniczący/a

Klaudia Szczecińska

Adresy mailowe

klaudia.szczecinska@student.put.poznan.pl

Strona internetowa

-

Facebook

-

Instagram

-


Opis działalności

Sekcja Historii KN Historii Architektury i Urbanistyki Architektury zajmuje się problematyką historii architektury i urbanistyki współczesnej. Szczególne osiągnięcia posiada w dziedzinie dokumentacji, opracowania naukowego i popularyzacji twórczości architektów i urbanistów działających w XX i XXI wieku w Poznaniu i Wielkopolsce. Koncepcja programu Koła wynika z potrzeb miejscowego środowiska twórczego i opiera się na ścisłej z nim współpracy (SARP, TUP, WOIA, Wydawnictwo Miejskie „Posnania”, Muzeum Narodowe, Muzeum Niepodległości i in.). Studenci, nawiązują osobiste kontakty z architektami, wzbogacają warsztat projektowy, poznają historyczne uwarunkowania swego zawodu. Efektem działalności Koła są wystawy, filmy, publikacje w czasopismach naukowych, udział z referatami w profesjonalnych konferencjach naukowych.

Sekcja Phi - Teorii Kompozycji KN Historii Architektury i Urbanistyki Architektury. Celem sekcji jest rozwój zainteresowań studentów zagadnieniami z dziedziny teorii i praktyki kompozycji przestrzennej. Problematyka ta jest wieloaspektowo rozpatrywana pod kątem reguł kompozycyjnych wynikających m. in. z psychofizjologii percepcji. Szczególne miejsce w badaniach będzie przypadać tzw. kompozycji czasu rzeczywistego (a więc uniwersalnym prawidłom kompozycji czasoprzestrzennej, związkom między formami muzycznymi, architektonicznymi, scenografią, malarstwem, a także baletem i różnymi formami teatralnymi). Badania nad tak zdefiniowaną kompozycją spoistą mają służyć projektowaniu środowiska architektonicznego o wysokiej jakości.

Efektem działalności obydwu sekcji Koła są wystawy, filmy, publikacje w czasopismach naukowych, udział z referatami w profesjonalnych konferencjach naukowych.