Partnerzy:

Wycieczka - Zwiedzanie Mostu Świętokrzyskiego w Warszawie

Termin: 05-04-2017
Miejsce: Warszawa
Liczba osób uczestniczących: 0
Tematyka: Most Świętokrzyskiego w Warszawie
Opis:

 

Zwiedzanie Mostu Świętokrzyskiego w Warszawie

Dnia 5.04.2017 odbyła się wycieczka na Most Świętokrzyski który jest zlokalizowany w Warszawie. Most łączy Powiśle z Pragą-Północ w okolicy Portu Praskiego.

 

Wycieczka zaczęła się o godzinie 17:00 przy Warszawskiej Syrence nad Wisłą. Przewodnikiem wycieczki był dr inż. Wojciech Karwowski. Na początku dowiedzieliśmy się ogólnych informacji o moście oraz o historii jego powstania i eksploatacji. Most ten jest konstrukcji podwieszonej z jednym pylonem od strony Pragi. Pylon ma 90m wysokości. Zakotwiono do niego 48 cięgien, które podtrzymują płytę pomostową. Przęsło Mostu Świętokrzyskiego jest konstrukcji zespolonej, ma długość 430 m (479 m z wiaduktem), po dwa pasy ruchu z każdej strony i dwa pasy dla pieszych oraz rowerzystów. Budowa mostu trwała 2 lata. Całkowity koszt obiektu wynosił około 160 mln zł.

 

Następnie udaliśmy się wraz z przewodnikiem pod wiadukt od zachodniej strony Wisły. Dowiedzieliśmy się o sposobie montażu poszczególnych przęseł. Montaż stalowego rusztu płyty pomostu w części nawodnej odbywał się przez nasunięcie po podporach tymczasowych wykonanych w Wiśle, a na części zalewowej (praskiej) - montaż z kół na podpory tymczasowe. Po zmontowaniu konstrukcji wykonano płytę współpracującą z oddzielnym betonowaniem gzymsu.

 

 

W następnej kolejności udaliśmy się przez przęsło w kierunku pylonu. Kable cięgien składają się z  drutów St 1400/1600 Φ7mm. Ilość drutów w jednym splocie waha się od 115 do 337. Siła w kablach wynosi od 3200kN do 9400kN. Najcięższy kabel ma masę 24 ton. Spośród zwiedzających wybrano też 4 studentów, którzy weszli na windę konserwacyjną pylonu.

Ostatni przystanek znajdował się pod przęsłem on wschodniej strony mostu.

 

 

 

Opracował: Cezary Lech

Członek Koła Mostowego Politechniki Poznańskiej

Galeria

Projekt oraz wykonanie: sigmeo.pl