Partnerzy:

Wycieczka - Wycieczka na budowę metra w Warszawie

Termin: 07-04-2017
Miejsce: Warszawa
Liczba osób uczestniczących: 3
Tematyka: Budowa metra w Warszawie
Opis:

 

Wycieczka na budowę metra w Warszawie – zwiedzanie stacji C18 „Trocka”

Dnia 07.04.2017r. odbyła się wycieczka na teren budowy odcinka
wschodnio-północnego II linii metra w Warszawie, zlokalizowanego na terenie
dwóch dzielnic (Pragi Północ i Targówka) we wschodnio-północnej części Warszawy.
Jest to największy obiekt tego odcinka. Całe przedsięwzięcie miało swój początek
11 marca 2016r. Tego dnia podpisana została umowa na budowę trzech stacji i tuneli II linii metra. Jest to pierwszy etap rozbudowy oddanego do użytku pasażerów 8 marca 2015 roku centralnego odcinka II linii metra.

 

W wyniku przedsięwzięcia powstanie ok. 3,12 km trasy. Planowane stacje to: Szwedzka (C16); Targówek (C17) oraz właśnie Trocka (C18). Wykonawcą odcinka wschodniego-północnego jest wybrana w przetargu firma Astaldi S.p.A. z Włoch, która w konsorcjum z dwoma innymi firmami wybudowała centralny odcinek II linii metra. Projektantem jest ILF Consulting Engineers Polska. Kwota kontraktu wynosi 1.066.741.483,79 zł brutto.

W połowie grudnia ubiegłego roku na budowie stacji metra "Trocka" budowniczowie zeszli pod ziemię - rozpoczęło się wybieranie gruntu z pierwszego podziemnego poziomu przyszłej stacji. Obecnie obszar stacji przypomina już docelowy kształt. Gotowe są niektóre stropy i słupy – następne czekają na wykonanie. Rozpoczyna
się drążenie tunelu. Użycie technologii tarcz TBM EPB (Earth Pressure Balance – równoważenie parcia gruntu) minimalizuje ryzyko osiadania terenu nadzorowanego poprzez systematyczny monitoring, analizę i interpretację wyników pomiarów geodezyjnych.
W wyniku drążenia powstaje wyrobisko podziemne o cylindrycznym kształcie. Maszyny TBM wyposażone są w wodoszczelne osłony tarczy, głowicy skrawającej oraz tyłu. Średnica tarczy wiertniczej jest uzależniona od indywidualnych potrzeb. „Tarcze warszawskie” mają średnicę 6,27 m, długość 97 m oraz masę całkowitą 615 t.

                 Przewodnikiem wycieczki był M. Witczyński – przedstawiciel głównego wykonawcy – firmy ASTALDI.Mówił o uciążliwych hałasach nocnych emitowanych przez budowę metra – i podziwiał podejście mieszkańców, którzy nie skarżą się na niedogodne warunki podczas ciszy nocnej. Wszyscy z niecierpliwością czekają na nowy odcinek metra i są gotowi na związane z tym niedogodności. Prace mają zakończyć się w 2019 roku.

Udział w wycieczce mogły wziąć tylko osoby, które wcześniej jako pierwsze odpowiedziały na pytania konkursowe związane ze sponsorami I Studenckiej Konferencji Mosty i Tunele.

Niestety nie zezwolono na udzielanie szczegółowych informacji na temat postępu prac trwających na budowie, ani na udostępnianie zdjęć wykonanych podczas zwiedzania.
Te prawa zastrzegł sobie główny wykonawca. Za nieprzestrzeganie tego zakazu grożą ustalone kary.

 

 

 

Galeria

Projekt oraz wykonanie: sigmeo.pl