Partnerzy:

Warsztat - Warsztaty akceleracji i zastosowań ciężkich jonów

Termin: 18-10-2015 19:28
Kategoria: Twarde
Liczba osób uczestniczących: 5
Tematyka: zastosowanie ciężkich jonów
Opis:

W dniach 18-24 października piątka osób z naszego koła wzięła udział w XI Ogólnopolskich Warsztatach Akceleracji i Zastosowań Ciężkich Jonów w Środowiskowym Laboratorium Ciężkich Jonów przy ulicy Pasteura w Warszawie. Należy podkreślić, że mieliśmy najliczniejszą reprezentacją spośród wszystkich uczelni uczestniczących. Od poniedziałku do piątku wykonywane było ćwiczenie, a w sobotę podczas prezentacji przedstawialiśmy wyniki swoich badań.

Grupa pierwsza, do której należeli Filip i Arkadiusz mierzyła i poddawała szczegółowej analizie spektroskopię promieniowania gamma wybranych źródeł, Maciej i Magdalena badali aktywność cezu-137 w wybranych grzybach i innych próbkach środowiskowych, Ada natomiast bawiła się gamma kamerą – urządzeniem pozwalającym na wizualizację promieniowania gamma, zasadą działania przypominającą aparaty używane w medycynie do wykrywania nowotworów po podaniu pacjentowi odpowiedniego radioaktywnego izotopu osadzającego się na zmianach związanych z rakiem.

Cała nasza piątka z warsztatów wyniosła bezcenną wiedzę i doświadczenie. Wartym dodania jest, ze w roku 2014 w tych samych warsztatach wzięła udział również nasza koleżanka z koła, Ewelina.

Galeria

Projekt oraz wykonanie: sigmeo.pl