Partnerzy:

Uczestnistwo w targach - InnoTrans 2016 Berlin

Termin: 20-09-2016
Charakter: Krajowy
Liczba osób uczestniczących: 10
Miejsce: Berlin
Opis:

Grupa 10 członków Koła Naukowego Inżynierów Transportu Publicznego wzięła udział w największych na świecie targach branży transportu szynowego InnoTrans 2016. Uczestnicy tego wydarzenia mają możliwość zapoznania się z nowymi pojazdami i rozwiązaniami dla transportu szynowego. Członkowie Koła mieli okazję zapoznać się z licznymi premierami zarówno pojazdów szynowych, jak i nowych rozwiązań w zakresie napędów pojazdów szynowych, wózków czy aranżacji wnętrz przedziałów pasażerskich. Pierwszego dnia targów, czyli 20 września, Członkowie Koła wzięli udział w licznych konferencjach, m.in.: rozwiązaniami dla transportu publicznego. Udział w targach umożliwiła nam firma Stadler, znany na świecie producent pojazdów szynowych, który ufundował członkom Koła bezpłatne wejściówki na wszystkie dni targowe. Na zaproszenie firmy Stadler i Solaris Bus&Coach S.A. uczestniczyliśmy w konferencji, której tematem było zawiązanie konsorcjum obu firm dla produkcji tramwajów.

Drugi dzień targów minął równie szybko i intensywnie jak poprzedni. Oprócz zwiedzania ogromnej ekspozycji, na którą składało się 149 pojazdów szynowych, 3,5 km torów ekspozycyjnych, 103.492 m2 powierzchni wystawienniczej, uczestniczyliśmy w premierach wybranych nowych pojazdów, których łącznie było aż 140. Członkowie Koła wzięli udział ponadto w spotkaniu z firmą Solaris Bus&Coach S.A. Głównym punktem spotkania była prezentacja tramwaju Solaris Tramino dla Olsztyna. Mogliśmy obejrzeć wnętrze całego pojazdu, kabinę motorniczego oraz obserwować działanie innowacyjnego układu regulującego wysokość tramwaju w zależności od zużycia zestawów kołowych i obciążenia pojazdu (m.in. przez rozmieszczenie pasażerów). Mnogość wystawionego taboru produkcji krajowej oraz zagranicznej, wzbogacony o liczne prezentacje pojazdów szynowych, konferencje i seminaria dawał duże możliwości wyboru dla naszych uczestników oraz nie pozwalały na nudę.

Trzeci dzień targów został przeznaczony na przeprowadzenie rozmów z przedstawicielami przedsiębiorstw, rozeznania rynku pracy oraz uzyskania informacji nt. możliwości odbycia praktyk i stażów w wybranych firmach. Część członków Koła ponownie zwiedzała wystawione pojazdy szynowe, tocząc dyskusje nad zastosowanymi rozwiązaniami, udogodnieniami dla podróżnych. Również tego dnia szeroka paleta seminariów i konferencji, a także konkursów urozmaiciła pobyt na targach.
Czwarty, czyli ostatni dzień targów był dniem kariery i dniem otwartym dla publiczności. Członkowie Koła uzyskali wiele interesujących materiałów do swoich prac magisterskich, inżynierskich oraz poszerzyło zakres wiedzy zdobytej w trakcie zajęć. Obejrzane przez nich lokomotywy, tramwaje, wagony, pojazdy manewrowe oraz diagnostyczne stanowią inspirację i pomysły na przyszłe badania czy tematy referatów. Część członków KN ITP wykorzystała wolne popołudnie na zwiedzenie najciekawszych miejsc w Berlinie, poruszając się transportem publicznym po aglomeracji, dając możliwość osobistego zapoznania się ze stosowanymi rozwiązaniami w przemieszczaniu osób.

Udział w Targach InnoTrans2016 członkowie Koła oceniają bardzo pozytywnie. Uczestnictwo w tego typu imprezach przynosi wiele wymiernych korzyści. Z niecierpliwością oczekujemy kolejnej edycji targów InnoTrans, które odbędą się za 2 lata.

Projekt oraz wykonanie: sigmeo.pl