Partnerzy:

Projekt badawczy/konstrukcyjny/oprogramowanie - Rozbudowa stanowiska do wytwarzania modeli woskowych

Termin realizacji: 30
Liczba osób realizujących: 3
Tematyka: Konstrukcja oprzyrządowania odlewniczego
Opis:

Odnowione z funduszu grantowego stanowisko do wytwarzania modeli woskowych jest w dalszym ciągu rozbudowywane. W tym roku dodaliśmy do niego płyty umożliwiające szybki montaż różnych matryc oraz piecyk do topienia specjalnej mieszanki woskowej.

Ze względu na specyfikę działąnia urządzenia konieczne było dobranie właściwej mieszanki woskowej, która zapewni dokładne wypełnienie matrycy, mały skurcz oraz dobrą jakość powierzchni.

Tanie woski, które idealnie sprawdzały się przy wypełnianiu gumowych foremek nie sprawdziły się w przypadku aluminiowej matrycy. Uzyskane modele traciły kształt oraz miały pofalowaną powierzchnię, co było spowodowane małą lepkością i zbyt dużą prędkością wypełnianie gniazda formy. Ostatecznie wybraliśmy czerwony wosk 1303, który zapewniał najlepsze odwzorowanie detalu.

Dzięki dużemu ciśnieniu wtrysku wosku jest możliwość umieszczenia w matrycy kształtki ze sprasowanego włókna węglowego, która po wytopieniu wosku pozostanie w formie i zostanie przesycona metalem. Tak wykonany odlew kompozytowy będzie charakteryzował się mniejszą masą oraz dużą wytrzymałością.

 

Projekt oraz wykonanie: sigmeo.pl