Partnerzy:

Wycieczka - WYCIECZKA DO SCHRONU PRZECIWATOMOWEGO DLA WŁADZ MIASTA POZNANIA

Termin: 7-05-2016
Miejsce: Poznań
Liczba osób uczestniczących: 24
Opis:

Dwudziestoczteroosobowa grupa miała okazję uczestniczyć w wycieczce do schronu przeciwatomowego dla władz miasta Poznania, mieszczącego się w sąsiedztwie Jeziora Kierskiego w Krzyżownikach koło Poznania. Z uwagi na bliską lokalizację dojazd na miejsce zbiórki odbywał się we własnym zakresie, jednak część osób udała się wspólnie komunikacją miejską. Po przywitaniu przez przewodnika oraz uiszczeniu symbolicznej opłaty, uczestnicy rozpoczęli zwiedzanie.

Z pozoru zwykły dom przy ulicy Słupskiej 62, krył od lat 60. ubiegłego wieku podziemne schronienie dla najważniejszych urzędników miasta. Istnienie schronu pozostało tajemnicą do 2012 roku, kiedy po dwunastoletnim procesie odtajniania, został udostępniony dla zwiedzających. Na szczęście schron nie został nigdy wykorzystany zgodnie ze swym przeznaczeniem na wypadek ataku atomowego, ponieważ prawdopodobnie nie spełniłby funkcji ochronnej ze względu m.in. na płytkie położenie. Wyposażenie pozostało w nienaruszonym stanie, zobaczyć można np. agregaty i filtry powietrza, meble i mapy, a także armaturę łazienkową, telefony, radio, wersalkę prezydenta.

Po wyjściu ze schronu, wiosenna pogoda zachęciła uczestników do dalszej rozmowy z przewodnikiem podczas spaceru w ogrodowej części obiektu. Wycieczkę zakończono pamiątkowym zdjęciem grupowym.

Projekt oraz wykonanie: sigmeo.pl