Partnerzy:

Projekt badawczy/konstrukcyjny/oprogramowanie - Projekt kolejki magnetycznej (w trakcie realizacji)

Termin realizacji: 2015
Liczba osób realizujących: 2
Tematyka: Napęd elektryczny, Silniki liniowe typu PMLM
Opis:

Wykonawca: Przemysław Lange, Piotr Ogiegło

Cel: Konstrukcja modelu kolejki magnetycznej, zbadanie zjawisk elektromagnetycznych przy napędzie magnetycznym oraz uruchomienie modelu

Opis projektu: Jako model pojazdu został wykorzystany zabawkowy wagonik, w którego wnętrzu możliwe jest umieszczenie dwóch magnesów neodymowych w przedniej i tylnej części pojazdu. Pojazd w wstępnej fazie projektu ma poruszać się pod torze zrobionym z dwóch prostych listewek drewnianych (z czasem planowane jest stworzenie pełnego toru). Pomiędzy listewkami pod pojazdem zostaną umieszczone cewki nawinięte na plastikowych karkasach z rdzeniem ferromagnetycznym umieszczonym we wnętrzu karkasa. Cewki połączone zostaną w 4 grupy sterowane układem mikroprocesorowym, który będzie przełączał je sekwencyjnie. W początkowej fazie projektu założyliśmy użycie 36 cewek, czyli po 9 cewek w jednej grupie. Do tej pory nawinięto wszystkie potrzebne cewki; wykonano układ sterowania oraz elementy toru. W następnym etapie będzie budowany układ do zasilania cewek oraz generator sygnału o regulowanej częstotliwości zasilenia układu sterowania.

Zasada działania: Prąd przepływający przez cewki będzie wytwarzać pole magnetyczne, które ma za zadanie współdziałać z magnesami znajdującymi się w pojeździe, przez co, będzie się on poruszać. Sekwencyjne przełączanie cewek ma spowodować, że pojazd będzie w ruchu (gdy jedne cewki się wyłączą następne zostaną załączone).

Galeria

Projekt oraz wykonanie: sigmeo.pl