Partnerzy:

Wydarzenie - Praktyki w TU Dresden

Termin: 04-07-2016
Liczba osób uczestniczących: 4
Opis:

W dniach 4.07-16.09 czworo członków Akademickiego Klubu Lotniczego odbywało praktyki studenckie w Instytucie Materiałów Lekkich i Kompozytowych Politechniki Drezdeńskiej. Praktyki miały głównie na celu poznanie technologii wytwarzania elementów kompozytowych, które  można zaimplementować do budowy statków powietrznych.

Instytut  jest wiodącym ośrodkiem badawczym w dziedzinie materiałów kompozytowych. Dzięki połączeniu wykwalifikowanej kadry naukowej oraz nowoczesnego parku maszynowego klientami instytutu są globalne koncerny takie jak między innymi: Porsche, Airbus czy Rolls-Royce.

Podczas praktyk mięliśmy możliwość uczestniczenia w procesie opracowywania elementów wykonywanych z materiałów kompozytowych. Zaczynając od fazy obliczeń i symulacji, przez fazę wytwarzania prototypów, wykonywania badań wytrzymałościowych, kończąc na opracowywaniu technologii seryjnego wytwarzania.

Braliśmy udział w następujących projektach: 

PROJEKT 1 Rolls-Royce

W instytucie testowane są łopatki turbin silników odrzutowych wykonane z włókna węglowego dla firmy Rolls-Royce. Badana była wytrzymałość na uderzenie obiektu w temperaturze -55°C oraz wytrzymałość na rozerwanie pod wpływem siły odśrodkowej.

Naszym zadaniem było opracowanie powtarzalnej metody równomiernego chłodzenia łopatki.

PROJEKT 2 Koła zębate

Celem projektu było opracowanie kół zębatych wykonanych z materiałów kompozytowych. Charakteryzują się one samosmarownością oraz większą niezawodnością. Wykonywaliśmy próbki do badań trybologicznych, co pozwoliło  nam na poznanie różnych technik wytwarzania, przy użyciu pięciu rodzajów żywic i czterech rodzajów włókien w różnych typach tkanin.

PROJEKT 3 wagon towarowy

 Należało zoptymalizować konstrukcję nośną wagonu kolejowego przystosowanego do przewozu kontenerów morskich. Trudność polegała na tym, że należało zastąpić jak największą ilość elementów stalowych, elementami kompozytowymi, które trzeba było odpowiednio dobrać mając na uwadze wskaźniki ekonomiczne oraz wytrzymałościowe.

PROJEKT 4 układ scalony wkomponowany w kompozyt szklany

Zostaliśmy również zaangażowani w realizację zadania, które polegało na zaprojektowaniu oraz kompleksowym wykonaniu płytki szklanej, w którą wkomponowany był panel dotykowy oraz wyświetlacz LED. Po położeniu określonej ilości palców na płytce wyświetlana jest cyfra im odpowiadająca.

Projekt oraz wykonanie: sigmeo.pl