Partnerzy:

Wydarzenie - II edycja Dni Fotografii na Politechnice Poznańskiej

Termin: 15-04-2016
Liczba osób uczestniczących: 50
Tematyka: fotografia
Opis:
  1. Wydarzenie

Ze względu na duże zainteresowanie pierwszą edycją Dni Fotografii, postanowiliśmy powtórzyć to wydarzenie w kolejnym roku. Posługując się dziedziną sztuki, jaką jest fotografia wyszliśmy z inicjatywą integracji wśród studentów wszystkich kierunków na Politechnice, chcieliśmy pokazać, że sztuka nie jest obca naszej uczelni, a fotografia może być łącznikiem pomiędzy sztuką a techniką. Ideą przyświecającą podczas planowania Dni Fotografii była myśl, że każdy z nas jest fotografem – uwieczniając codzienne życie telefonem komórkowym, przywożąc tysiące zdjęć z wakacji czy aranżując amatorskie sesje fotograficzne ze znajomymi. Dni Fotografii miały za zadanie stworzyć płaszczyznę do spotkania i rozmowy pomiędzy wszystkimi zainteresowanymi fotografią: zarówno amatorami jak i zaproszonymi profesjonalistami.

W tym roku najważniejszym punktem Dni Fotografii stało się spotkanie z członkami grupy fotograficznej Pictorial Team, jedynej w Polsce formacji zajmującej się fotografią piktorialną, rozpoznawalnej w świecie fotografii zarówno w Polsce jak i w Europie. Do współpracy zaprosiliśmy również inne osoby, aby stworzyć ciekawy wachlarz prelekcji i warsztatów. Jedne z warsztatów poprowadzili samodzielnie członkowie Koła Naukowego EduArt.

 

  1. Konkurs na prelegenta

Podczas planowania wydarzenia, kluczowymi punktami programu pozostały prelekcje oraz warsztaty. Postanowiliśmy jednak, że chcemy zaprosić studentów nie tylko do wysłuchania osób zawodowo zajmujących się fotografią, ale również do przedstawienia ich własnego spojrzenia na tę dziedzinę sztuki. W ten sposób narodził się pomysł „Konkursu na prelegenta”. Mógł się do niego zgłosić każdy student dowolnej z poznańskich uczelni, w zgłoszeniu opisując, o czym chciałby opowiadać oraz załączając skrót swojego fotograficznego portfolio. Organizatorzy wybrali najciekawsze spośród zgłoszeń, a ich autorów zaprosili do przedstawienia swoich wystąpień podczas Dni Fotografii. Prelekcje mogli oceniać wszyscy obecni na sali, biorąc udział w głosowaniu. Zwyciężczyni, wybrana głosami studentów, fotografów i pracowników naszej uczelni, została w nagrodę zaproszona do organizacji autorskiej wystawy we współpracy z naszym kołem.

 

  1. Spotkanie z Pictorial Teamem oraz Kolektywem Fotograficznym „Ciemnica”

Podczas dni fotografii mieliśmy zaszczyt gościć na uczelni dwoje członków grupy Pictorial Team. Przeprowadzili oni wykład związany z historią sztuki i fotografii, zaprezentowali wystawę „Grand Verre – Wielka Szyba” oraz multidiaporamę – pokaz zdjęć połączonych z muzyką.

Przedstawiciel poznańskiego Kolektywu Fotograficznego „Ciemnica” zainicjował dyskusję, w której udział wzięli wszyscy obecni na sali, na temat wartości fotografii we współczesnym świecie.

  1. Warsztaty

Podczas Dni Fotografii zorganizowaliśmy dwa bloki warsztatowe. Podczas pierwszych z nich, pod opieką Jędrzeja Paszaka, uczestnicy mogli nauczyć się konstruować i wykorzystywać aparaty otworkowe. Z przyniesionych materiałów, pod okiem doświadczonego fotografa, powstały aparaty camera obscura, przy pomocy których uczestnicy mogli następnie wykonać oraz wywołać zdjęcia, korzystając z ciemni na Wydziale Architektury na ul. Nieszawskiej.

Drugie blok warsztatów dotyczył pracy w studio fotograficznym oraz wykorzystywania różnych rodzajów oświetlenia w fotografii portretowej. Zajęcia te poprowadzili członkowie Koła EduArt.

Galeria

Projekt oraz wykonanie: sigmeo.pl