Partnerzy:

Wycieczka do firmy - Amazon

Termin: 23-01-2015
Nazwa firmy: Amazon
Miasto: Sady
Liczba osób uczestniczących: 5
Opis:

Dnia 23stycznia 2015 roku pięcioro członków Koła Naukowego "Logistyka" wzięło udział  w wycieczce do Amazon, merykańskiego przedsiębiorstwa, prowadzącego największy na świecie sklep internetowy, posiadającego centrum logistyczne i magazyn w podpoznańskich Sadach.   

O godzinie 9:15 zebraliśmy się przy Pomniku Ofiar Czerwca 1956, skąd wyruszyliśmy  
w kierunku Sadów. Około godziny 10 znaleźliśmy się w Amazonie, gdzie w recepcji otrzymaliśmy identyfikatory upoważniające nas do wejścia na teren przedsiębiorstwa.Pierwszym zauważonym przez nas znakiem rozpoznawczym, było hasło: "work hard. havefun. makehistory". Kolejno udaliśmy się do szatni, gdzie musieliśmy zdeponować telefony, klucze, portfeleoraz metalowe przedmioty. 

Tam teżspotkaliśmy się z panią Marzeną Więckowską - rzecznikiem prasowym Amazon Polska, z którą przeszliśmy do sali konferencyjnej "Gdynia", w której podjęto nas kawą i ciastem. Rozpoczęto od przedstawieniahistorii powstania firmy, która w 1994 rokubyła księgarnią internetową posiadającą jeden "magazyn" znajdujący się w garażu w Seattle.  

Obecnie przedsiębiorstwo skupia bardzo rozbudowaną sieć dystrybucyjną. Cała powierzchnia magazynowa to ponad 100 tysięcy m2, odpowiadająca powierzchni 13 boisk do piłki nożnej. 
W magazynie znajduje się 10 milionów rodzajów produktów, które są rozmieszczone metodą wolnych miejsc składowania. Celem takiego rozmieszczenia towarów jest minimalizacja czasu potrzebna na kompletację wysyłki.W przypadku, gdyby dany rodzaj towaru znajdował się w jednym miejscu, to czas na przebycie drogi jego pobrania byłby dłuższy, niż w przypadku rozmieszczenia go w różnych częściach magazynu. Pracownicy zatrudniani są na dwie zmiany. Pracują 4 dni w tygodniu po 10,5 godziny. Przedsiębiorstwo oferuje im bogaty pakiet socjalny, m. in. obiady za złotówkę, opiekę medyczną w prywatnych klinikach, czy bezpłatny dowóz do pracy.  Pani rzecznik opowiadała także o badaniach prowadzonych nad wprowadzeniem dronów, których zadaniem miałoby byćdostarczanie przesyłek do klientów. Niedawno Amazon wprowadził na rynek amerykański asystenta głosowego, urządzenie o nazwie "Amazon echo". 

 Po szczegółowej prezentacji przedsiębiorstwa przeszliśmy na halę, gdzie pan Artur Kruczyk - Manager Działu Wysyłek Amazon Polska, opowiadał nam o funkcjonowaniu magazynu i zachodzących w nim procesach. W pierwszej kolejności udaliśmy się do działu przyjęć, w którym towar jest rozładowywany na wózkii przewożony do magazynu. Z wózków towar pobierany jest przez pracowników, którzy rozkładają go na półkach w 3-piętrowej wieży magazynowej. Kompletujący wysyłki posiadają skanery z systemem podpowiadającym gdzie znajdują się towary, które muszą pobrać.  

W firmie działa Rada Pracownicza, która reprezentuje pracowników. Wciela w życie wnioski oraz uwagi znajdujące się na tablicy "Głosu pracownika" znajdującej się przy wejściu do hali.Amazon dysponuje też punktem rozrywki, gdzie załoga w czasie przerw ma do dyspozycji futbol stołowy, tenisa stołowego czy konsolę do gry.Następnie mogliśmy obserwować proces pakowania towarów oraz dowiedziećsię, na czym polega rola flow managera. Podsumowaniem wyjazdu było spotkanie  
i możliwość dyskusji z dyrektorem oddziału z p. Sharon.  

Całość zwiedzania zajęła ponad 4 godziny. Na koniec wycieczki otrzymaliśmy upominki w postaci książki "Jeff Bezos i era Amazona. Sklep, w którym kupisz wszystko". Do Poznania wróciliśmy pełni wrażeń i bogatsi o nowe doświadczenie, wiedząc, w jaki sposób funkcjonuje kolejne przedsiębiorstwo w regionie.

Galeria

Projekt oraz wykonanie: sigmeo.pl