Partnerzy:

Koło Naukowe Studentów Architektury (KNSA)

Wydział:

Adres e-mail:

Wydział Architektury

Przewodniczący:

wyślij wiadomość

Sebastian Skrzydliński

Wiceprzewodniczący:

wyślij wiadomość

Katarzyna Ciesielska

Opis Koła Naukowego
Koło zajmuje się wszelkimi działaniami związanymi z architekturą i jej popularyzacją wśród społeczeństwa. Często podejmujemy działania mające na celu wzrost świadomości przestrzennej wśród ludzi, sami przy tym zdobywając bezcenną wiedzę. Prowadzimy warsztaty dla dzieci i dorosłych na festiwalach. Zajmujemy się badaniami różnych środowisk, by wiedzieć jakie są ich potrzeby projektowe. Organizujemy dla studentów wydziału, wykłady, konferencje i konkursy, które są ogólnodostępne, zapraszamy znanych architektów z kraju i świata. Ważnym aspektem w działalności naszego koła są materiały naturalne i ich wykorzystanie w architekturze i budownictwie. Organizujemy w tym celu warsztaty z tynkowania naturalnego, wykorzystując glinę. Wykonujemy cegły z tego materiału, jeździmy na inwentaryzacje tradycyjnych budynków sprzed 100 czy 150 lat, które zostały wykonane w technice naturalnej z np. rudy darniowej żelaza. Interesujemy się budownictwem pasywnym, niskoenergetycznym i w celu poszerzenia wiedzy na ten temat spotykamy się z architektami, którzy są ekspertami w tych dziedzinach. Odwiedzamy współcześnie prowadzone budowy dużych obiektów, by rozwijać swoją świadomość budowlaną inżynierów i przyszłych inżynierów.
Filtracja:    

Dnia 06 kwietnia 2017 roku Koło Naukowe Studentów Architektury zorganizowało konferencję "Materiały naturalne a energia". Miejscem spotkania było Centrum Wykładowe Politechniki Poznańskiej. 

Konferencja miała charakter uczelniany, prelegentami byli 4 członkowie Koła Naukowego Studentów Architektury - Karolina Kazubek, Jakub Stachowiak, Mikołaj Polański i Katarzyna Kopeć. Do wygłoszenia swoich referatów zaproszeni zostali również 3 specjlaiści, architekc  czytaj więcej...

Projekt zagospodarowania terenu szkoły w Starych Oborzyskach. Koncpepcja obejmuje projekt zieleni, małej architektury i infrastruktury. 

 czytaj więcej...
Wycieczka - Wyjście do Laboratorium Budownictwa  | data dodania: 20-01-2017 21:26

Zwiedzanie Laboratorium Budownictwa na Piotrowie poznanie procesu testowania próbek i materiałów budowlanych oraz zasady działania pokazowego domku pasywnego. Oprowadzenie odbyło się dzięki uprzejmości Pana mgr inż. Eugeniusza Wolka.

 

 czytaj więcej...

Projekt wnętrza w nowej siedzibie poznanskiej firmy Go4Robot na Winogradach w Poznaniu. 

Firma jest prowadzona przez dwójkę świeżych absolwentów Automatyki i Robotyki na Politechnice Poznańskiej, prowadzących zajęcia dla dzieci i młodzieży ze składania i programowania robotów LEGO. 

 czytaj więcej...
Warsztat - "Konstrukcje dla najmłodszych"  | data dodania: 20-01-2017 21:09

Warsztaty zorganizowane przez członków koła w Przedszkolu im. Kubusia Puchatka nr 131 w Poznaniu, osiedle Winogrady. 

4-latki poznały podstawy działania obciążeń w konstrukcjach, od fundamentów po dach, zostały przeprowadzone ćwiczenia gimnastyczne mające na celu pokazać obciążenia działające na ich ciała. Na koniec dzieci wykonały własną konstrukcję z gliny i patyczków. 

 czytaj więcej...

Projekt koncepcyjny szkoły w zniszczonym trzęsieniem ziemi Nepalu. Projekt jest wynikiem współpracy z fundacją "Ej, odbudujmy Nepal" z inicjatywy Tiji Grebieniow, założycielki fundacji.

Projekt opiera się na modułach, które pozwalają na łatwą rozbudowę szkoły o nowe części i sale.    

 czytaj więcej...
Warsztat - "Projektowanie bez barier"  | data dodania: 20-01-2017 20:31

Przygotowanie środowiska pod warsztaty studenckie z Fundacją Bez Barier prowadzone przez Macieja Augustyniaka i Annę Rutz. Udział w warsztatach 15 członków koła. 

 czytaj więcej...

Zaprojektowanie i wykonanie stanowiska na Dzień Organizacji Studenckich i Kół Naukowych, wystawienie swoich dokonań w dniu wydarzenia. 

 czytaj więcej...

Projekt ławek i stolików z betonu, które mają docelowo stanąć na dziedzińcu budynku Budownictwa Lądowego na Piotrowie, kampusie Politechniki Poznańskiej.

Projekt został zainicjowany przez Koło Naukowe Studentów Budownictwa, a zrealizowany ma zostać we współpracy z firmą Peri.

 czytaj więcej...

Pomoc w organizacji Budmiki organizowanej przez Koło Naukowe Studentów Budownictwa. Przygotowanie grafik promocyjnych, pomoc w szukaniu sponsorów oraz czynny udział w dniu Konferencji - zdjęcia oraz obsługa konferencji.
Autor zdjęć - członek Koła Naukowego Studentów Architektury - Sebastian Pluta

 czytaj więcej...

Zorgaznizowanie prelekcji poprowadzonej przez Wayne'a Switzer'a, szwajcarskiego architekta, który w swoich projektach wykorzystuje w nowoczesny sposób tradycjną technikę budowania z ziemi ubijanej. Przedstawienie własnych realizacji obiektów w tej technice oraz korzyści płynących z takiego budowania dla użytkowników i środowiska.

Zorganizowanie wystawy towarzyszącej wykładowi prezentującej dokonania Koła w dziedzinie naturalnego budownictwa.

Miejsce:  czytaj więcej...

Inwentaryzacja tradycyjnego pieca ceglanego służacego do wypalania ceramiki w miescowości Czarnybród, woj. wielkopolskie. Pomierzenie, wykonanie rysunków technicznych i modelu 3d obiektu. 

Dodatkowo poznawanie tradycyjncyh metod obróbki ceramicznej oraz architektury regionalnej z materiałów naturalnego pochodzenia, jak ruda darniowa czy glina.  

 czytaj więcej...

Inwentaryzacja budynku gospodarczego w skansenie w Dziekanowicach. Pomierzenie obiektu i wykonannie rysunków technicznych w postaci rzutów, przekrojów, elewacji.

Wnikliwa analiza detali i sposób tradycyjnej konstrukcji szachulcowej.

 

 czytaj więcej...

Plenerowa inwentaryzacja XIX wiecznego budynku wielorodzinnego w Łucznicy, województwo mazowieckie. Pomierzenie obiektu i sporządzenie rysunków technicznych w postaci elewacji, rzutów i przekrojów. Wnikliwa analiza detalu oraz stosowanych w tym okresie połączeń ciesielskich. 

Przymiarki do procesu projektowego mającego na celu przeniesienie budynku w inne miejsce i przekształcenie obiektu w budynek warsztatowo noclegowy dla przyjezdnych student&oac  czytaj więcej...

Prelekcja - Archiczwartki - 7. i 8. cykl, 6 spotkań  | data dodania: 19-01-2017 12:46

7. i 8. cykl wykładów otwartych ARCHIczwartki organizowanych przez Koło Naukowe Studentów Architektury Politechniki Poznańskiej dla studentów i nie tylko.

Zaproszeni Architekci z Poznania i innych miast Polski opowiadają nie tylko o swoich projektach, ale również poruszają ważne kwestie dotyczące studentów architektury- o początkach pracy w zawodzie po studiach, założeniu własnej pracowni. Pod k  czytaj więcej...

Wycieczka - Wyjście na budowę budynku Bałtyk  | data dodania: 08-01-2017 0:49

WYJŚCIE NA BUDOWĘ BAŁTYKU- 25/11/2016

 

W piątek 25.11.2016 dzięki uprzejmości firmy PORR miałyśmy okazję już po raz drugi odwiedzić budowę jednego z największych, a na pewno najbardziej rozpoznawalnego biurowca w Poznaniu, czyli Bałtyku.

Nasza damska drużyna spowodowała małe zamieszanie na budowie. W rezultacie oprowadzało nas aż dwóch kierowników, którzy z anielską cierpliwością odpowiadali na nasze pytania oraz udzielili kilku  czytaj więcej...

Wycieczka - Wyjście na budowę przy ulicy Rolnej 41  | data dodania: 08-01-2017 0:35

Wyjście grupy na budowę kompleksu mieszkalno-usługowego Rolna IV przy ulicy Rolnej 41 w Poznaniu. 

Inwestor: budimex

 czytaj więcej...

Wyjście grupy na budowę kompleksu mieszkalno-usługowego przy ulicy Chłapowskiego 19 w Poznaniu. 

Projekt: pracownia Archikwadrat z Poznania 

 czytaj więcej...
Wycieczka - Wyjście na budowę budynku Bałtyk  | data dodania: 08-01-2017 0:20

Wyjście grupy na budowę kompleksu biurowego "Bałtyk" przy ulicy Roosvelta 22 w Poznaniu. 

Projekt: holenderska pracownia MVRDV

 czytaj więcej...
Wycieczka - Wyjście na budowę Moja malta  | data dodania: 08-01-2017 0:13

Wyjście grupy na budowę kompleksu mieszkalno-usługowego "Moja malta" przy ulicy Warszawskiej w Poznaniu. 

Projekt: pracownia Sipińskich z Poznania 

 czytaj więcej...

Warsztaty dla dzieci. Temat przewodni: Kosmos.
- Zbuduj własny pojazd kosmiczny (rakietę)
- Zbuduj dom na planecie.

Warsztaty odbyły się dla dzieci ze szkoły podstawowej. Wszystko zostało wykonane z materiałów z recykli  czytaj więcej...

https://www.facebook.com/events/1419096558410680/

W
ydzarzenie przeznaczone dla studentów kierunków artystycznych, mające na celu konfrontację punktu widzenia pieszego w wielkim mieście poprzez graficzą interpretację swojej wizji przestrzennej.

Temat konkursu: "Człowiek w Przestrzeni".

Najlepsze prace zostały nagrodzone oraz po nich odbył się wernisaż w Galerii Wielkiej.

Fundatorem nag  czytaj więcej...

Warsztat - Przystanek Malowany  | data dodania: 22-01-2016 22:35

Warsztaty prowadzone razem z organizacją Wędrowni Architekci oraz Przystanek Folwarczna, mające na celu zmienienie kontaktu dzieci z otaczającym je środowiskiem, prowadząc do jego zrozumienia poprzez zaprojektowanie oraz wykonanie projektu graficznego na wybranych wiatach przystankowych. 

 czytaj więcej...

Wykłady przedstawiciela firmy STEICO dotyczące technologii budownictwa naturalnego. Tematem warsztatów były ściany z ugniatanego materiału glinianego, wykonanie i funkcja pieca rakietowego, wykorzystanie słomy w budownictwie. 
Strona oficjalna  STEICO http://www.steico.com/index.php?id=39&L=3

 czytaj więcej...

Warsztaty polegały na zaprezentowaniu chętnym osobom konstrukcji glinianej, która po wzmocnieniu drewnianymi palikami mogła pełnić zasadniczą funkcję konstrukcji. Warsztaty pełniły również formę promocji gliny jako materiału świetnie sprawującego się jako produkt budowlany, a nie tylko jako materiał wykorzystywany do wyrobów ceramicznich.

 czytaj więcej...
Wycieczka do firmy - Ataner  | data dodania: 22-01-2016 22:14

Wyjście na budowę budynku, razem z merytorycznym oprowadzeniem przedstawionym przez kierownika budowy Pana inż. Henryka Oleksiejuka. Przedmiotem oprowadzenia było przedstawienie konstrukcji żelbetowej, sposób oddzielania mieszkań, zagospodarowanie dachu budynku wielopoziomowego.

 czytaj więcej...
Wycieczka do firmy - Skanska  | data dodania: 22-01-2016 22:08

Oprowadzenie po strefie budowy kompleksu mieszkalnego MARATON razem z przedstawicielem firmy Skanska, w celu poznania warunków panujących na budowie oraz sposobu wykorzystania wiedzy teoretycznej w praktyce. 

 czytaj więcej...

Wykłady poświęcone tematyce pracy architektów na podstawie własnych doświadczeń połączone z późniejszą dyskusją. W tegorocznych wykładach wzięły udział pracownie Paulina Nowacka – Różycka, PL. Architekci, MOM Architekci, HS99.

 czytaj więcej...
Tagi
Budownictwo pasywneBudownictwo wernakularneArchitekturaBudownictwoArchitektura WspółczesnaBudownictwo energooszczędneUrbanistykaBudownictwo naturalne
Projekt oraz wykonanie: sigmeo.pl