Partnerzy:

Koło Naukowe Odlewników (KNO)

Wydział:

Adres e-mail:

Wydział Budowy Maszyn i Zarządzania

Przewodniczący:

wyślij wiadomość

Mikołaj Malicki

Wiceprzewodniczący:

Jan Stachowiak

Wiceprzewodniczący:

Maria Astriab

Opiekunowie:

Paweł Szymański Opiekun

Opis Koła Naukowego
Koło Naukowe Odlewników zajmuje się szeroko pojętym odlewnictwem tradycyjnym i precyzyjnym. W ramach naszej działalności wykonujemy modele i odlewy, uczestniczymy w badaniach z zakresu kompozytów odlewanych oraz prowadzimy remonty urządzeń formierskich i odlewniczych. Współpracujemy także z Kołem Naukowym Obróbki Skrawaniem, dzięki czemu mamy możliwość porównywania i udoskonalania technologii wytwarzania produktów metalowych oraz otrzymujemy wsparcie naszych projektów w postaci dostępu do zaawansowanych technologii obróbkowych. Szczególny nacisk kładziemy na rozwój technologii i poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań w naszej branży.
Filtracja:    

Członkowie Koła Naukowego uczestniczeli w wyjeździe do odlewni metali kolorowych. Podczas wyjazdu poruszone zostały kwestie topienia stopów metali kolorowych, ich rafinacji oraz kontroli jakości stopu. Przygotowana została nowoczesna forma wykonana technią druku 3D. Członkowie koła mieli też okazję nawiązać kontakty w branży odlewniczej.

 czytaj więcej...

Koło Naukowe Odlewników zajęło się wytworzeniem odlewu prototypowego bloku silnika. Wykonanie tak skomplikowanego odlewu wiązało się z użyciem zaawansowanych technik odlewniczych. Do wykonania odlewu użyto formy odlewniczej wytworzonej przy użyciu technik druku 3D. Trzyczęściowa forma piaskowa została dostarczona do zakładu odlewnictwa i następnie złożono ją i odpowiednio zabezpieczono przed uszkodzeniem podczas zalewania.
Wysokie wymagania stawiane przed blokami silników  czytaj więcej...

Koło Naukowe Odlewników zajęło się wytworzeniem korbowodu do kompresora powietrza znajdującego się w zakładzie odlewnictwa.
Projekt obejmował wytworzenie formy odlewniczej z użyciem techniki obierania dolnej połowy formy. Modelem odlewniczym był aluminiowy, nieuszkodzony korbowód.
Wytworzona forma odlewnicza została zalana ciekłym stopem aluminium a następnie odlew trafił do dalszej obróbki mechanicznej.

 czytaj więcej...

Badania nad metalowymi kompozytami odlewanymi są kontynuowane przez nasze koło naukowe. Podczas prac zostały odlane tłoki silnika spalinowego zbrojone miejscowo kompozytem zawiesionowym o osnowie ze stopu aluminium i zbrojeniu w postaci mikroczątek węglika krzemu. Członkowie koła wykonali również dzielony model odlewniczy na podstawie tłoka silnika spalinowego.
Wykonane wcześniej przez wtopki zbrojące zostały umieszczone w formie piaskowej a następnie zalane stopem aluminium.
czytaj więcej...

Projekt ten jest kontynuacją badań naukowych nad metalowymi kompozytami odlewanymi.
Wtopki kompozytowe służą do miejscowego zbrojenia odlewu, w tym semestrze pracowaliśmy nad wtopką użytą do wytworzenia tłoków.Wtopka kompozytowa ma za zadanie zwiększyć właściwości reologiczne w miejscach współpracy tłoka z cylindrem.
Kształtki zbrojące zostały wykonane na dwa sposoby. Pierwszym z nich był klasyczny odlew w formie piaskowej z użyciem metalowego modelu w postaci pierści  czytaj więcej...

Wycieczka - Wycieczka na targi ITM polska  | data dodania: 23-01-2016 0:46

Członkowie Koła Naukowego Odlewników wzieli udział w wycieczce na targi ITM. Podczas targów można było zobaczyć prezentacje firm z branży mechanicznej i metalurgicznej oraz nawiązać kontakty w sprawie praktyk i staży studenckich.

 czytaj więcej...

Odnowione z funduszu grantowego stanowisko do wytwarzania modeli woskowych jest w dalszym ciągu rozbudowywane. W tym roku dodaliśmy do niego płyty umożliwiające szybki montaż różnych matryc oraz piecyk do topienia specjalnej mieszanki woskowej.

Ze względu na specyfikę działąnia urządzenia konieczne było dobranie właściwej mieszanki woskowej, która zapewni dokładne wypełnienie matrycy, mały skurcz oraz dobrą jakość powierzchni.

Tanie woski, które idealnie spr  czytaj więcej...

Badania nad metalowymi kompozytami odlewanymi są kontynuacją tematu z lat ubiegłych. Głównym zadaniem nad którym pracujemy jest opracowanie procesu, pozwalającego wytworzyć kompozyt hybrydowy o osnowie aluminiowej, zbrojony włóknami węglowymi oraz cząstkami węglika krzemu. Taki materiał posiadałby wyjątkowe właściwości wytrzymałościowe oraz dużą twardość, a przy tym byłby bardzo lekki.
Z roku na rok udaje nam się osiągnąć coraz lepsze wyp  czytaj więcej...

Tagi
WytrzymałośćMateriałyRecyklingBudowa MaszynĆwiczenia projektoweOdlewnictwoEksperymentyKompozyty odlewaneTechnologie obróbkoweObróbka metaliKonstrukcje urządzeńChemia polimerówMateriałoznawstwoKonstrukcje maszyn
Projekt oraz wykonanie: sigmeo.pl