Partnerzy:

Koło Naukowe Automatyki i Robotyki CybAiR (KN CybAiR)

Wydział:

Adres e-mail:

Strona www:

Wydział Elektryczny

pokaż stronę

Przewodniczący:

wyślij wiadomość

Piotr Bącała

Wiceprzewodniczący:

Krzysztof Stężała

Opis Koła Naukowego
Roboty nieodłącznie kojarzą nam się z rzeczą niesamowicie skomplikowaną. Tak skomplikowaną, że nie tylko zbudowanie takiej maszynerii wydaje się niemożliwe, ale także zrozumienie jej działania wykracza poza nasz horyzont. Koło Naukowe CybAiR stara się zmienić ten pogląd i pokazać każdemu chętnemu, że i on jest w stanie zająć się robotyką. Celem działalności Koła Naukowego CybAiR jest umożliwienie rozwoju pasji jego Członków i Sympatyków poprzez stworzenie warunków do wymiany doświadczeń i wzajemnej pomocy, ułatwienie dostępu do zasobów laboratoryjnych oraz pomoc w pozyskiwaniu funduszy na realizację projektów. Celem dodatkowym jest promowanie robotyki oraz jej rozwój w Polsce, a w dalszej perspektywie również na świecie. Koło jest organizacją tworzoną przez wszystkich jej członków, którzy mogą istotnie wpływać na jego działania i kształt. Stawia ono nacisk na ciągły rozwój poprzez prowadzenie innowacyjnych projektów, usprawnianie struktury Koła i sposobów jego działania. Ważne jest dla nas także bycie otwartym na inne organizacje i możliwości współpracy z nimi. W pierwszej kolejności staramy się słuchać i empatycznie spojrzeć na problem, a dopiero później przedstawiamy swój punkt widzenia. Na wydarzenia organizowane przez Koło może przyjść każdy, o ile ma czas i chęci trochę się zaangażować. Zazwyczaj w trakcie semestru organizowanych jest kilka wykładów otwartych na tematy związane z robotyką oraz jeden lub dwa kursy. Kursy staramy się kończyć projektem, aby zdobytą wiedzę wypróbować w praktyce. Oprócz tego realizujemy większe przedsięwzięcia, takie jak budowa robota Pacman na zawody Eurobot 2011, budowa autonomicznego robota TAPAS na zawody Robotour 2014 czy budowa łazika Cud na zawody European Rover Challenge 2016. Jeszcze jedną rzeczą, o której warto wspomnieć jest organizacja Festiwalu Robotyki Cyberbot. Jest to coroczne święto robotyki, które łączy w sobie zawody robotów oraz pokazy i prezentacje. Podczas Festiwalu można zobaczyć z bliska co dzieje się w laboratoriach robotycznych oraz spotkać ludzi, którzy zajmują się robotyką na co dzień.
Filtracja:    

W celach przeprowadzenia warsztatu z programowania robotów na targach pracy w Pile musieliśmy wykonać 9 robotów typu Line Follower. 8 z nich zostało zbudowanych w wersji podstawowej: tanie i bez dodatkowych komponentów, by pokazać, że można. Natomiast jeden z robotów został zrobiony od podstaw z lepszych części bez gotowych podzespołów, osiągający lepsze wyniki. Grupa podczas tego projektu nauczyłą się odpowiedzialoności, współpracy oraz szeregu prac  czytaj więcej...

Warsztat - Cykl warsztatów "Zbuduj własnego robota"  | data dodania: 09-01-2017 10:22

Cel warsztatów to nauczenie studentów wykorzystywać praktycznie wiedzę, którą zdobywają w trakcie stuiowania. Po dwóch semestrach prowadzenia spotkań Koło Naukowe powinno móc się pochwalić projektami wykonanymi przez uczestników oraz powinno zdobyć nowych członków Koła chętnych pomagać przy innych projektach.

 czytaj więcej...
Uczestnistwo w targach - Mikołajki Volkswagen Poznań  | data dodania: 07-01-2016 21:56

Uczestnictwo Koła Naukowego na Mikołajkach pracowniczych VW Poznań.

Firma co roku zaprasza Koła Naukowe z Politechniki Poznańskiej, bezpośrednio lub z pomocą Działu Informacji i Promocji, aby uatrakcyjnić wydarzenie przeznaczone głównie dla swoich pracowników i ich dzieci.

Wystawiono Łazika CUD oraz prywatne roboty członków Koła

 czytaj więcej...
Prelekcja - "Inteligentne zarządzanie budynkiem"  | data dodania: 07-01-2016 21:50

Spotkanie poprowadził student-ambasador wraz z przedstawicielem firmy.

Wykład otwarty przedstawił zagadnienia automatyki budynkowej realizowane przez firmę ASTOR oraz ofertę praktyk studenckich oraz konkursów wspieranych przez ASTOR.

 czytaj więcej...
Warsztat - Kurs programowania mikrokontrolerów Arduino  | data dodania: 07-01-2016 21:47

Drugi kurs z cyklu "Zbuduj własnego robota".

Nauka studentów programowania mikrokontrolera z rodziny Arduino. Program obejmował między innymi PWM, AD/DA, timery, przerwania. Celem końcowym była nauka obsługi programowej zakupionych do platform jezdnych czujników i peryferii.

Kolejnym kursem z cyklu będzie projektowanie elektroniki do robota (shield). Kurs będzie nosił tytuł "Projektowanie płytek PCB" i rozpocznie się już 13 stycznia.

 czytaj więcej...
Warsztat - Kurs projektowania 3D  | data dodania: 07-01-2016 21:42

Pierwsze warsztaty z cyklu "Zbuduj swojego robota"

Nauka studentów obsługi programu Autodesk Inventor, w celu zaprojektowania dodatkowych mocowań do zakupionych platform jezdnych. Najlepszy projekt został wydrukowany na drukarce 3D.

 czytaj więcej...

Udział Koła Naukowego w Dniu Organizacji Studenckich i Kół Naukowych. Wystawiono 2 duże projekty robotyczne. Obecnych było 4 członków Koła

 czytaj więcej...

Po zawodach ERC 2015, zespół CUD Team zdecydował się na zmianę nazwy oraz budowę od podstaw nowego łazika. Celem zespołu jest I miejsce na kolejnej edycji zawodów.

Nie rozpoczęto jeszcze pozyskiwania funduszy od uczelni.

Do tej pory wykonano:

Sformowano nową grupę ludzi pracujących nad dwoma zadaniami: przystosowanie poprzedniej wersji łazika do późniejszych projektów (na pokładzie komputer i Kinect), zaprojektowanie nowego łazika (nowa platfor  czytaj więcej...

Wygrana zespołu budującego łazika na Konferencji uczelnianej organizowanej przez Radę Kół Naukowych

 czytaj więcej...

5 września 2015 CUD Team brał udział wraz z pozostałymi zespołami z Polski, USA, Kanady w zawodach ERC 2015. 

European Ro  czytaj więcej...

Wykład otwarty prowadzony przez byłego członka Koła, aktualnie doktoranta. Dotyczył jego przedmiotu badań - nawigacji wewnątrz budynków przy wykorzystaniu sygnałów z sieci Wi-Fi

 czytaj więcej...
Prelekcja - C++ 14 i nowoczesny styl programowania  | data dodania: 07-01-2016 21:24

Wykład otwarty dotyczący nowego standardu C++ oraz zaimplementowanych w nim nowości.

 czytaj więcej...
Wydarzenie - Festiwal Robotyki Cyberbot  | data dodania: 07-01-2016 21:21

Festiwal łączy w sobie zarówno rywalizację pomiędzy największymi pasjonatami robotyki turniejowej w Polsce jak i bardzo szeroki wybór wydarzeń związanych z robotyką, a przeznaczonych dla każdego odwiedzającego: pokazy, warsztaty dla dzieci, prezentacje konstrukcji freestyle, konkursy na najlepsze przebranie, a także możliwość obejrzenia robotycznych zmagań.

Tegoroczna edycja cieszyła się niesłabnącym zainteresowaniem zawodników z całej Polski. Udana promocja Festiw  czytaj więcej...

Tagi
Micro SumoMistrzostwa EuropyWyścigi humanoidówCyberbotFreestyleRobotChallangeKursyRobotyRobot sumoFestiwal Robotyki CyberbotRobotykaEurobotLine fallowerMistrzostwa ŚwiataProgramowanieBudowaMechatronikaMistrzostwaMicromouseAutomatyka i RobotykaAutomatykaMistrzostwa Polski
Projekt oraz wykonanie: sigmeo.pl