Partnerzy:

Akademickie Koło Naukowe Krótkofalowców SP3PET (AKN SP3PET)

Wydział:

Telefon:

Adres e-mail:

Strona www:

Wydział Elektroniki i Telekomunikacji

pokaż numer

pokaż stronę

Przewodniczący:

wyślij wiadomość

Jerzy Gumny

Wiceprzewodniczący:

wyślij wiadomość

Sławomir Michalak

Opiekunowie:

Łukasz Matuszewski Opiekun naukowy

Jerzy Gumny Opiekun organizacyjny

Opis Koła Naukowego
Koło Naukowe Krótkofalowców SP3PET zajmuje się działalnością naukową związaną z szeroko pojętą telekomunikacją. Działalność naukowa Koła podzielona została na pięć głównych obszarów: • Alternatywne sposoby zasilania radiostacji, • Budowa anten, • Budowa radiostacji – realizacje sprzętowe, • Budowa radiostacji – realizacje programowe, • Projektowanie układów cyfrowych w technologii FPGA, • Modulacje analogowe i cyfrowe wykorzystywane w krótkofalarstwie.
Filtracja:    

Artykuł ukazuje sposób na zwiekszenie przepływności bitowej generatorów liczb losowych wykorzystywanych w kryptografii. Po otrzymaniu pozytywnych recenzji ukazał sie w majowym numerze miesięcznika MAM, znajdujacego sie na ministerialnej liście B.

 czytaj więcej...

W dniach 5-7 wrzesnia 2016 w Krakowie odbyla sie konferencja ICSES16. Przedstawiono na niej prace o metodach uwidaczniania sygnalow z tla szumu a w szczegolnosci metode hybrydowa pomyslu autorów. Prezentowana metoda posiada bardzo obiecujace wlasciwosci a wystapienie uzyskało duźe zainteresowanie.

 czytaj więcej...

W dniu 07.04.2016 przybyli do AKN  SP3PET uczniowie z Zespołu Szkół Komunikacji w Poznaniu, a 26.04.2016 przybyli uczniowie z ósmego liceum ogólnokształcącego w Poznaniu.Uczniowie zapoznali się  z działalnością naszego Koła oraz z działalnością Naszej Uczelni.Opowiedzieliśmy im o Systemach łączności zarówno w pasmach amatorskich jak i profesjonalnych.Przedstawiliśmy specyfikę nauki na naszym Wydziale.Staraliśmy się pokazać zalety studiowania na Uczelni Te  czytaj więcej...

W 2016 roku Akademickie Koło Naukowe Krótkofalowców Politechniki Poznańskiej "SP3PET" zdobyło dyplom z okazji 400-lecia śmierci hiszpańskiego pisarza Cervantesa zorganizowanego przaz Hiszpański Związek Krótkofalowców. W ramach tego konkursu studenci nabywali umięjętności operatorskich.Oprócz tego konkursu zrobiliśmy kilkadziesiąt łaczności z krajem i całym światem

 czytaj więcej...
Warsztat - Modernizacja anteny na pasmo krótkofalowe  | data dodania: 26-01-2017 12:01

Po zrobieniu anteny terenowej krótkofalowej na wyjeździe w Ścięgnach w 2015 w warunkach polowych antena wymagała udoskonalenia i powtórnego zestrojenia.W związku z tym studenci zapoznali się z możliwością zaprojektowania części mechanicznych na drukarce 3D.Następnie nabyli umięjętności w twardym lutowaniu.(lutowanie rurek miedzianych z czego jest wykonana antena).Po złożeniu anteny będzie możliwość zestrojenia jej na wybrane pasma krótkofalowe.

 czytaj więcej...

Podczas pobytu w Obserwatorium Astronomicznym w dniu 19.12.2016 r.  studenci mogli zapoznać się z pracą pracowników i studentów UAM ze zdalną obserwacją nieba za pomocą teleskopu optycznego znajdującego się w jednym ze stanów USA.Studenci zwiedzili historyczne już miejsca obserwacj nieba za pomącą teleskopów optycznych.Zobaczyli jedne z pierwszych zegaów wahadłowych.Zapoznali się z historią obserwatoium.

 czytaj więcej...

Studenci z AKN "SP3PET" brali czynny udział  przy organizacji i przeprowadzeniu Konferencji Naukowej "Quantum Metrology".Przygotowywali salę konferencyjną do przeprowadzania prelekcji,czuwali nad sprzętam technicznym(wideo ,audio ).Pomagali w rejestracji uczestników konferencji.Byli przewodnikami w poruszaniu się po uczelni.

 czytaj więcej...
Warsztat -  | data dodania: 26-01-2017 10:57

Studenci koa naukowego SP3PET brali czynny w  Nocy Naukowców .Noc Naukowców w naszym kole trwała dzień tych dniach członkowie naszego kola informowali kolegów krótkofalowców  z Polski i z  całego świata o Nocy Naukowców ,ktora odbywała się na naszej uczelni.Poza tym  promowaliśmy  Politechnikę wszystkim odwiedzającym siedzibę naszego koła.Wielu czestnikuów naszego spotkania bylo żywo zainteresowanych działalnością nasze  czytaj więcej...

Organizacja konferencji - Festiwal Nauki  | data dodania: 19-01-2016 11:06

Studenci koa naukowego SP3PET brali czynny w  Nocy Naukowców .Noc Naukowców w naszym kole trwała trzy dni dzień przed,w tym samym dniu ,oraz dzień po Nocy Naukowców.W tych dniach członkowie naszego kola informowali kolegów krótkofalowców  z Polski i z  całego świata o Nocy Naukowców ,ktora odbywała się na naszej uczelni.Poza tym  promowaliśmy  Politechnikę wszystkim odwiedzającym siedzibę naszego koła.Wielu czestniku&oa  czytaj więcej...

Celem projektu było zaprojektowanie i budowa rejestratora parametrów środowiskowych do urząsdzeń mobilnych.Podstawowe dane to położenie obiektu, wysokość lotu,ciśnienie, temperatura ,wilgotność powietrza autokontrola napięcia zasilania .

 czytaj więcej...

Zapoznanie się studentów z pracą obserwatorium,oraz zapoznanie się z urządzeniami znajdującymi się w oberwatorium.Studenci mogli wysłuchać informacji o programach naukowych realizowanych w obserwatorium.Między innymi program związany z obliczaniem odległości za pomocą promieni laserowych.Projekt  Edusciences promujący  nauki matematyczno-fizyczne.Projekty związane ze wzorcami czasu i częstotliwości.

 czytaj więcej...

Celem projektu  było zaprojektowanie i i wykonanie automatycznej stacji do odbioru map pogodowych z satelitów pogodowych  NOAA LEO. System jest gotowy do pracy zarówno mobilnej (galeria ) jak stacjonarnej),Budynek Wydziału Elektroniki i Telekomunikacji. Odbierane sygnały obecnie przechodzą testy i w późniejjszym czasie będą zaprezentowane na odbiorniku TV w holu Wydziału Elektroniki i Telekomunikacji.

 

 czytaj więcej...

tytuł referatu

A  wireless data acquisition  and  processing  system

 czytaj więcej...

The paper describes an idea and realization of a system for collecting and processing data from different types of wireless distributed sensors. The system consists of wireless sensor networks. Each network consists of a server connected to the Internet and theoretically unlimited number of clients. The described server has been built with two types of microcomputers. It provides tools for data collecting and processing. A client, described in Section 5, can be implemented on any PC (Personal  czytaj więcej...

W ramach grantu powstaje stacja monitoringu  stanu powietrza .Obecnie may założone na dachu Wydziału Elektroniki i Telekomunikacji stacja z czujnikami temperatury wilgotności oraz ciśnienia .Drogą radiową jest przesyłana do lokalnego serwera.Następnie drogą sieciową jest przekazywana na ekran telewizora ,który jest zamontowany w holu budynku Wydziału Elektroniki i Telekomunikacji na ul. Polanka 3.

 czytaj więcej...
Wycieczka - Ściegny  | data dodania: 13-01-2016 11:03

Wyjazd miał na celu zapoznanie się z pracą obserwatorium meteorologicznym na Śnieżce. Z pracą jednostki GOPR w Karpaczu z uwzględnieniem systemów łączności.Z pracą na radiostacji(między innymi nawiązaliśmy łączność z klubem krótkofalowców z Politechniki Wrocławskiej.Z pracą zantenami (budowa strojenie anten).Uczestnicy wyjazdu mieli okazję do kostruowania i uruchamiania modułów układów elektronicznych.

 czytaj więcej...
Wycieczka do firmy - Kimball Elektronics Poland sp zoo  | data dodania: 13-01-2016 10:57

Wyjazd miał za cel zapoznanie się z możliwościami produkcyjnymi firmy elektronicznej działającej pod Poznaniem.Studenci zapoznali się z konrektnymi urządzeniami produkowanymi w tej firmie ,z organizacją pracy.

 czytaj więcej...

Konferencja była wydarzeniem towarzyrzącym obchodom Światowego Tygodnia Przestrzeni Kosmicznej World Space Week 2015.Miała na celu popularyzowanie wiedzy o Przestrzeni Kosmicznej ,o organizacji łączości  z astronautami będącymi na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej za pomocą sprzętu wykorzystywanego przez krótkofalowców,o aspektach technicznych tych łączności.

 czytaj więcej...
Tagi
RadiokomunikacjaTelekomunikacjaModulacja analogowaModulacja cyfrowaElektronika i telekomunikacjaFPGAKrótkofalówkarstwoRadiostacjeElektronika
Projekt oraz wykonanie: sigmeo.pl